Gå til hovedindhold
Skræddersyede tilbud
Kommunalpolitikere

Bestyrelsesarbejde – Om de poster der ligger i forlængelse af hvervet i kommunalbestyrelsen

I forlængelse af arbejdet i kommunalbestyrelsen varetager nogle kommunalbestyrelsesmedlemmer bestyrelsesarbejde i forskellige institutioner, såsom forsyningsvirksomheder, kulturinstitutioner m.m. Derfor tilbydes kurser, der kan klæde kommunalbestyrelsesmedlemmerne med disse poster på, så de kender de forpligtelser, der er forbundet med rollerne og kan navigere i det ansvar, som de har påtaget sig.

Indhold

    Poster i pensionsselskaber/finansselskaber

    KL og Komponent tilbyder også kurser for de kommunalpolitikere, der som en del af deres kommunalpolitiske virke besidder poster i pensionsselskaber eller andre tilsvarende finansselskaber.

    Bestyrelseskursus for kommunalt ejede selskaber

    Har din bestyrelse de rette værktøjer og indsigt til at navigere i krydsfeltet mellem ejerinteresser, selskabets strategi og kundernes behov?

    Bestyrelseskursus for kulturbestyrelser

    Dette kursus hjælper bestyrelser på kulturområdet med at kunne udfylde rollen som øverste ledelsesorgan i institutionen, være bevidst om ansvar og med at kunne navigere i samspillet mellem kommuner og kulturinstitutionen. 

    Sidst opdateret: 12. december 2025

    Kontakt

    Specialkonsulent

    Mie Louise Kragh Thorup

    Økonomisk Sekretariat

    Telefon: +45 3370 3647

    E-mail: mlkt@kl.dk

    Chefkonsulent

    Kristina Krüger Hansen

    Økonomisk Sekretariat

    Telefon: +45 3370 3371

    E-mail: krkh@kl.dk