Gå til hovedindhold
Børn og unge
Folkeskole

Lokale valgfag skaber engagement blandt eleverne

På Kirkebakkeskolen i Vejle Kommune bruger skolen den lokale frihed til at udvikle valgfag med afsæt i elevernes interesser, lærernes kompetencer og mulighederne i lokalområdet. Det giver plads til fag, der rækker ud over de traditionelle skolefag.

Indhold

    Hvad sker der, når elevernes interesser og lærernes særlige kompetencer får større plads i skolen? På Kirkebakkeskolen har lokale valgfag gennem flere år været en del af svaret. Eleverne har blandt andet kunnet vælge fag som True Crime, e-sport, discgolf, film og medier, styrketræning og Cambridge-engelsk.

    Valgfagene udvikler sig med skolen

    Udbuddet er ikke fast. Skolen tilpasser løbende fagene efter elevernes ønsker, medarbejdernes kompetencer og de muligheder, der opstår lokalt. Det giver mulighed for at afprøve nye idéer og bringe lærernes forskellige fagligheder og interesser i spil. Hvert år evaluerer skolen valgfagene sammen med elever og lærere og bruger erfaringerne til at udvikle næste års tilbud. Skolen oplever blandt andet et stort engagement hos eleverne, når de får mulighed for at fordybe sig i noget, de selv har valgt.

    Skolen åbner sig mod lokalområdet

    De lokale valgfag giver samtidig mulighed for at trække omverdenen tættere på skolen. Kirkebakkeskolen samarbejder med foreninger og andre lokale aktører og bruger mulighederne omkring skolen som en del af elevernes læring. Erfaringen fra Kirkebakkeskolen er, at lokal frihed kan bruges til at skabe en mere varieret skoledag. Når elevernes interesser, medarbejdernes kompetencer og lokalområdets muligheder bringes sammen, kan der opstå fag og læringsmuligheder, som skolen ellers ikke ville kunne tilbyde.

    FAKTA: Lokale valgfag

    Fra skoleåret 2025/26 skal skoler udbyde lokale valgfag i udskolingen. Eleverne skal have 60 vejledende timer om året i en toårig periode – enten i 7.-8. klasse eller 8.-9. klasse. Kommuner og skoler har stor frihed til at sammensætte udbuddet. De kan bruge eksisterende valgfag eller udvikle egne lokale valgfag med afsæt i fx elevernes interesser, medarbejdernes kompetencer og lokale muligheder. Valgfagene kan også gennemføres i samarbejde med fx ungdomsuddannelser, virksomheder, ungdomsskoler og foreninger. Egne lokalt udviklede valgfag skal godkendes af kommunalbestyrelsen eller skolelederen, hvis kompetencen er delegeret.

    Sidst opdateret: 18. september 2026

    Kontakt

    Student

    Miran Sherzad Aref

    Børn, Unge & Folkeskole

    Telefon: +45 3370 3330

    E-mail: misa@kl.dk