Gå til hovedindhold
Politik

Politiske udvalg i KL

KL har ni udvalg i valgperioden 2022-2026. Det er udvalgenes opgave at rådgive bestyrelsen inden for hvert deres ressortområde. Udvalgene er også spydspids i KL's dialog med de kommunale fagudvalg på de respektive områder.

Indhold

    De ni udvalg og deres ressortområder er beskrevet i KL's udvalgsvedtægt for valgperioden 2022-2026. Hvert udvalg består af ni medlemmer. Kun medlemmer af en kommunalbestyrelse kan være medlem af de politiske udvalg i KL.

    Læs mere om KL's ni udvalg herunder.

    Løn- og Personaleudvalgets arbejdsområder er blandt andet løn, personale, pension, arbejdsmiljø og arbejdsgiverpolitik i øvrigt.

    Løn- og Personaleudvalgets ansvarsområder

    • Løn
    • Pension
    • Personale
    • Ledelse
    • Kompetenceudvikling
    • Rekruttering og fastholdelse
    • Arbejdsmiljø
    • Arbejdsgiverpolitik i øvrigt
    • Ligestilling og mangfoldighed
    • Internationale arbejdsgiverspørgsmål
    • Relationer til pensionsselskaber

    Udvalget kan herudover i konkrete sager rådgive og afgive indstilling til bestyrelsen i tilgrænsende spørgsmål vedrørende:

    • Uddannelse
    • Arbejdsmarked
    • Digitalisering
    • Konkurrenceudsættelse 

    Udvalgets medlemmer 2022-2026

    • Formand: Michael Ziegler (C), Høje-Taastrup
    • Næstformand: Steffen Jensen (A), Halsnæs
    • Lone Jakobi (A), Odder
    • Steen Wrist (A), Fredericia
    • Jørgen Suhr (B), Hillerød
    • Søren Windell (C), Odense
    • Anders Wolf Andresen (F), Hvidovre
    • Niels Jørgen Pedersen (V), Thisted
    • Ole Vive (V), Faxe

    Dokumenter

    Klima- og Miljøudvalgets arbejdsområder er blandt andet klima-, miljø-, energi- og trafikpolitik.

    Klima- og Miljøudvalgets ansvarsområder

    • CO2-reduktion, bæredygtighed og klimatilpasning
    • Vand og natur
    • Miljø og miljøbeskyttelse
    • Energi
    • Forsyningsvirksomhed
    • Trafik, veje og anden infrastruktur
    • Byggeri og bygningsvedligeholdelse
    • Smart city-teknologi
    • Affald og ressourcer
    • Havne
    • Beredskab

    Udvalget kan herudover i konkrete sager rådgive og afgive indstilling til bestyrelsen i tilgrænsende spørgsmål vedrørende:

    • Strategisk fysisk planlægning
    • By- og boligpolitik
    • Landdistrikter
    • Regional udvikling
    • Uddannelse
    • Konkurrenceudsættelse
    • Kompetenceudvikling
    • Digitalisering
    • Grønne indkøb
    • Ledelse
    • Integration
    • Internationale teknik- og miljøspørgsmål

    Udvalgets medlemmer 2022 - 2026

    • Formand: Birgit Stenbak Hansen (A), Frederikshavn
    • Næstformand: Kenneth Muhs (V), Nyborg 
    • Michael Vindfeldt (A), Frederiksberg
    • Frands Fischer (A), Skanderborg
    • Johannes Lundsfryd (A), Middelfart
    • Lone Loklindt (B), Frederiksberg
    • Nicolaj Bang (C), Aarhus
    • Karsten Längerich (V), Allerød
    • Per Clausen (Ø), Aalborg

    Dokumenter

    Børne- og Undervisningsudvalgets arbejdsområder er blandt andet dagtilbud til børn og unge, folkeskolen og uddannelse.

    Børne- og Undervisningsudvalgets ansvarsområder

    • Dagtilbud til børn og unge
    • Folkeskolen
    • Andre skoleformer for børn og unge
    • Forberedende grunduddannelse
    • Videregående uddannelser
    • Voksen- og efteruddannelser
    • Undervisningsteknologi
    • Uddannelsespolitik

    Udvalget kan herudover i konkrete sager rådgive og afgive indstilling til bestyrelsen i tilgrænsende spørgsmål vedrørende:

    • Sociale spørgsmål for børn og unge
    • Det specialiserede børneområde
    • Sundhedsfremme og forebyggelse
    • Beskæftigelse
    • Kultur
    • Kompetenceudvikling
    • Digitalisering
    • Konkurrenceudsættelse
    • Ledelse
    • Integration
    • Ligestilling og mangfoldighed
    • Internationale børne- og uddannelsesspørgsmål
    • Forskningspolitik

    Udvalgets medlemmer 2022 - 2026

    • Formand: Thomas Gyldal Petersen (A), Herlev
    • Næstformand: Morten Thiessen (C), Aalborg
    • Peter Hansen (A), Rebild
    • Kasper Ejsing Olesen (A), Kerteminde
    • Christian Holm Donatzky (B), Helsingør
    • Jakob Næsager (C), København
    • Thomas Medom (F), Aarhus
    • Dorte West (V), Herning
    • Jens-Kristian Lütken (V), København

    Dokumenter

    Socialudvalgets arbejdsområder er blandt andet socialpolitik, herunder sociale spørgsmål for børn og unge, ældrepolitik og sundhedspolitik.

     Socialudvalgets ansvarsområder

    • Socialpolitik
    • Det specialiserede socialområde - voksne og børn
    • Socialpsykiatri
    • Udsatte børn og familier
    • Misbrug
    • Boligydelse, boligstøtte og familieydelse (ydelser under Udbetaling Danmark)
    • Velfærdsteknologi

    Udvalget kan herudover i konkrete sager rådgive og afgive indstilling til bestyrelsen i tilgrænsende spørgsmål vedrørende:

    • Dagtilbud til børn og unge
    • Uddannelse
    • Beskæftigelse
    • Integration
    • Ældreboliger og boliger til socialt oplægning
    • Psykiatri
    • Digitalisering
    • Ledelse
    • Kompetenceudvikling
    • Konkurrenceudsættelse
    • Ligestilling og mangfoldighed
    • Internationale socialspørgsmål

    Udvalgets medlemmer 2022-2026:

    • Formand: Ulrik Wilbek (V), Viborg
    • Næstformand: Helle Gade (A), Silkeborg
    • Anders Winnerskjold (A), Aarhus
    • Merete Amdisen (A), Ishøj
    • Camilla Meyer (A), Faxe
    • Bo Hansen (A), Svendborg
    • Anne Marie Geisler Andersen (B), Esbjerg
    • Andreas Karlsen (C), Ringsted
    • Stephanie Storbank (V), Billund

    Dokumenter

    Sundheds- og Ældreudvalgets arbejdsområder er blandt andet sundheds- og ældrepolitik samt psykiatri.

    Sundheds- og Ældreudvalgets ansvarsområder

    • Sundhedspolitik
    • Ældrepolitik
    • Sundhedsfremme og forebyggelse
    • Genoptræning og rehabilitering
    • Sundhedsordninger for børn  og unge
    • Forhandlinger ift. praksissektoren (tidligere sygesikringsområdet)
    • Psykiatri
    • Sundheds-it og velfærdsteknologi

    Udvalget kan herudover i konkrete sager rådgive og afgive indstilling til bestyrelsen i tilgrænsende spørgsmål vedrørende:

    • Uddannelse
    • Beskæftigelse
    • Socialpsykiatri
    • Misbrug
    • Konkurrenceudsættelse
    • Digitalisering
    • Kompetenceudvikling
    • Ledelse
    • Internationale sundhedsspørgsmål.

    Udvalgets medlemmer 2022 - 2026

    • Formand med resortansvar for ældreområdet: Christina Krzyrosiak Hansen (A), Holbæk
    • Formand med resortansvar for sundhedsområdet: Sisse Marie Welling (F), København
    • Næstformand: Michael Fenger (C), Gentofte
    • Britt Jensen (A), Rødovre
    • Jes Lunde (B), Aalborg
    • Rasmus Elkjær Larsen (C), Aabenraa
    • Christian Budde Opstrup (V), Aarhus
    • Pernille Beckmann (V), Greve
    • Thue Lundgaard Curry (Ø), Halsnæs

    Dokumenter

    Kultur-, Erhverv- og Planudvalgets arbejdsområder er blandt andet erhvervspolitik, forskningspolitik og kulturpolitik.

    Kultur-, Erhverv- og Planudvalgets ansvarsområder

    • Erhvervspolitik
    • Forskningspolitik
    • Strategisk fysisk planlægning
    • By- og boligpolitik
    • Regional udvikling og landdistrikter
    • Turisme
    • Kultur- og fritidspolitik
    • Biblioteker og folkeoplysning
    • Trafik, veje og anden infrastruktur

    Udvalget kan herudover i konkrete sager rådgive og afgive indstilling til bestyrelsen i tilgrænsende spørgsmål vedrørende:

    • Uddannelse
    • Voksen- og efteruddannelse
    • Beskæftigelse
    • Integration
    • Arbejdsmarkedspolitik
    • Kompetenceudvikling
    • Digitalisering
    • Konkurrenceudsættelse
    • Ledelse
    • Internationale kultur-, erhvervs- og planspørgsmål

    Udvalgets medlemmer 2022 - 2026 

    • Formand: Johan Brødsgaard (B), Silkeborg 
    • Næstformand: Anna Aaen (Ø), Aalborg
    • Søren Kusk (A), Aalborg
    • H. C. Østerby (A), Holstebro
    • Simon Hansen (A), Guldborgsund
    • Michael Lagoni (C), Helsingør
    • Hans Ejner Bertelsen (V), Morsø
    • Hans Østergaard (V), Ringkøbing-Skjern
    • Jesper Frost Rasmussen (V), Esbjerg

    Dokumenter

    Arbejdsmarkeds- og Borgerserviceudvalgets arbejdsområder er blandt andet arbejdsmarkeds-, beskæftigelses- og integrationspolitik.

    Arbejdsmarkeds- og Borgerserviceudvalgets ansvarsområder

    • Arbejdsmarkedspolitik
    • Beskæftigelse
    • Integration
    • Borgerservice
    • Digitalisering
    • Offentlig-privat samarbejde
    • Indkøb

    Udvalget kan herudover i konkrete sager rådgive og afgive indstilling til bestyrelsen i tilgrænsende spørgsmål vedrørende:

    • Erhvervspolitik
    • Uddannelse
    • Kompetenceudvikling
    • Social- og sundhedspolitiske forhold
    • Ligestilling og mangfoldighed
    • Internationale arbejdsmarkeds- og borgerservicespørgsmål
    • Kompetenceudvikling

    Udvalgets medlemmer 2022-2026

    • Formand: Peter Rahbæk Juel (A), Odense
    • Næstformand: Line Krogh Lay (B), Stevns
    • Allan S. Andersen (A), Tårnby
    • Per Møller (C), Hjørring
    • Ann Sofie Orth (C), Rudersdal
    • Brian Dybro (F), Odense
    • Kasper Juncher Bjerregaard (V), Norddjurs (stedfortræder for Mads Jakobsen)
    • Søren Steen Andersen (V), Assens
    • Lisbeth Torfing (Ø), Horsens 

    Dokumenter

    Internationalt udvalgs arbejdsområder er blandt andet principielle og generelle EU-spørgsmål samt øvrige internationale relationer.

    Internationalt udvalgs ansvarsområder

    • Principielle og generelle EU-spørgsmål
    • Øvrige internationale relationer

    Udvalget kan herudover i konkrete sager rådgive og afgive indstilling til bestyrelsen i tilgrænsende spørgsmål vedrørende:

    • EU's Regionsudvalg
    • Europarådets Kommunalkongres
    • ’Den Europæiske Kommuneforening og Verdensorganisationen ”United Cities and Local Governments”’

    Udvalgets medlemmer 2022 - 2026

    • Formand: Erik Flyvholm (V), Lemvig
    • Næstformand: Kirstine Bille (F), Syddjurs
    • Kirsten Jensen (A), Hillerød
    • Kasper Glyngø (A), Hedensted
    • Anne Madsen (A), Sorø
    • Line Krogh Lay (B), Stevns
    • Torsten Nielsen (C), Viborg
    • Mads Sørensen (V), Varde
    • Jens Ive (V), Rudersdal

    Dokumenter

     

    Kommunernes Klimahandlingsudvalg har som arbejdsområde at sikre den politiske forankring af DK2020 i KL efter projektets formelle afslutning og understøtte kommunerne i den videre implementering af DK2020-klimahandleplanerne.

    Kommunernes Klimahandlingsudvalg har som arbejdsområde at sikre den politiske forankring af DK2020 i KL efter projektets formelle afslutning og understøtte kommunerne i den videre implementering af DK2020-klimahandleplanerne.

    Kommunernes Klimahandlingsudvalgs ansvarsområder

    Udvalgets formål er at styrke kommunerne og KL’s governance af den fælleskommunale klimaindsats i DK2020 frem mod 2030 og understøtte det klimaarbejde, der er sat i gang med DK2020, i de nye kommunalbestyrelser for valgperioden 2022-2026.

    Udvalget skal arbejde med at styrke alliancer og samarbejdsmuligheder og dermed skabe muligheder for kommunernes implementering af klimahandleplanerne lokalt.

    Udvalgets medlemmer 2022 - 2026

    • Formand: Frank Schmidt-Hansen (C), Vejen
    • Næstformand: Erik Lauritzen (A), Sønderborg
    • Martin Sikær (A), Vejle
    • Tomas Breddam (A), Roskilde
    • Daniel Nyboe Andersen (B), Aalborg
    • Gert Jørgensen (C), Sorø
    • Karsten Filsø (F), Holstebro
    • Mads Skau (V), Haderslev
    • Stine Rahbek Pedersen (Ø), Ballerup

    Dokumenter

    Sidst opdateret: 18. april 2024

    Dokumenter