Gå til hovedindhold
Høringssvar
Beskæftigelse
Integration

KL's bemærkninger til lovforslag om ændringer i særloven for ukrainere

KL har modtaget lovforslag om ændring af lov om midlertidig opholdstilladelse til personer, der er fordrevet fra Ukraine (Begrænsninger i adgangen til ophold for personer omfattet af den ukrainske mobilisering) med svarfrist den 23. juli.

1. jul. 2026
  • Tegnsprog

Indhold

    Med lovforslaget skal mænd, som er omfattet af de ukrainske regler for mobilisering, ikke længere kunne få opholdstilladelse i Danmark efter særlovens regler. Det gælder pt. mænd i alderen 23-60 år, der ikke kan dokumentere, at de er fritaget for militærtjeneste. 

    Det skal desuden gælde, at ukrainske mænd under 23 år fremover kun kan få opholdstilladelse, indtil de fylder 23 år, medmindre de kan dokumentere, at de er fritaget fra militærtjeneste. 
    Forslaget vil ikke få betydning for opholdstilladelser, der er givet inden den 25. juni, hvor lovforslaget blev fremsat.

    I perioden mellem lovforslagets fremsættelse den 25. juni og lovforslagets forventede ikrafttræden ultimo august, vil Udlændingestyrelsen behandle ansøgninger om opholdstilladelse efter særloven efter de nugældende regler. Dog forudsættes det, at Udlændingestyrelsen efter lovens ikrafttræden vil inddrage alle opholdstilladelser, som er indgivet og behandlet i perioden mellem lovforslagets fremsættelse og lovens ikrafttræden, og hvor der efter de foreslåede regler vil være grundlag for at meddele afslag.

    I praksis vil det betyde, at et forventeligt større antal ukrainere i perioden mellem fremsættelse og ikrafttrædelse af lovforslaget vil blive visiteret til en kommune med de tilhørende rettigheder og pligter til fx bolig, kontanthjælp, beskæftigelsesrettede tilbud og danskuddannelse, for blot kort tid efter at få inddraget deres opholdstilladelse.

    KL mener, at ukrainere, som er omfattet af målgruppen for de foreslåede regler, i denne mellemliggende periode bør forblive i asylcentrenes indkvarteringer frem for at blive visiteret til en kommune, indtil det er afklaret, om de fortsat har ret til opholdstilladelse efter de nye regler. KL tager forbehold for, at en sådan model skal kunne gennemføres inden for gældende retlige rammer.

    I forvejen løfter kommunerne en meget stor opgave med at modtage og indkvartere ukrainere, og det vil være en unødig ressourcekrævende opgave at sikre boliger m.v. til ukrainere, som kort tid efter vil få inddraget deres opholdstilladelse igen.

    Samtidig kan det skabe usikkerhed og forvirring blandt de omfattede ukrainere at stille dem i udsigt, at de skal etablere sig i en kommune med alt hvad det indebærer, for så blot kort tid efter at meddele de pågældende, at deres opholdsgrundlag er bortfaldet.

    KL anerkender, at når de foreslåede regler er trådt i kraft, vil ændringerne alt andet lige betyde en reduktion i antallet af ukrainere, der får opholdstilladelse i Danmark, og dermed også en reduktion af presset på kommunernes modtage- og indkvarteringsopgave.

    Når det er sagt, er der fortsat brug for bedre vilkår for og nye løsninger på kommunernes eksisterende udfordringer med at finde boliger til de ca. 50.000 ukrainere, der aktuelt befinder sig i Danmark. KL har derfor følgende konkrete løsningsforslag:

    1. Statslige bygninger bør stilles til rådighed for kommunerne
    2. Kommunerne skal kunne få refusion af nettoudgifterne til midlertidig indkvartering
    3. Der skal ses på reglerne for, hvor længe ukrainere kan bo i en midlertidig indkvartering, hvis de har arbejdsindkomst.
    4. Etablering af en investeringspulje målrettet kommunerne til midlertidig indkvartering (samt afledte udgifter som veje, kloakering m.v.)
    5. Mulighed for statslig refusion af tomgangshusleje for midlertidige indkvarteringer, ligesom der i dag findes på almindelige lejeboliger
    6. Mulighed for øget egenbetaling af midlertidig indkvartering for selvforsørgende og beskæftigede beboere
    7. Ophævelse af ret til kommunal indkvartering ved udrejse og tilbagevenden til Danmark (medmindre udrejsen skyldes anerkendelsesværdige formål)
    8. Forhøjet grundtilskud/særtilskud til kommunerne
    9. Ukrainere bør ikke tælle som borgere med ikke-vestlig baggrund på listerne over udsatte boligområder

    KL imødeser en snarlig drøftelse af ovenstående og skal i den forbindelse ikke undlade at bemærke, at det fremgår af Aftale om kommunernes økonomi for 2027, at regeringen og KL er enige om at gå i dialog om spørgsmål relateret til modtagelsen af for drevne fra Ukraine, herunder med inddragelse af forslag fra KL vedr. indkvartering og fordeling.

    Økonomiske konsekvenser

    Det fremgår af lovforslaget, at de foreslåede ændringer forventes at medføre mindreudgifter i kommunerne som følge af, at færre fordrevne fra Ukraine vil blive visiteret hertil. 

    KL skal hertil bemærke, at bloktilskuddet i forbindelse med Aftale om kommunernes økonomi for 2027, er blevet reguleret med en samlet ramme for 2026 til modtagelsen af fordrevne fra Ukraine. Den samlede ramme er udtryk for et politisk aftalt niveau og tager ikke afsæt i det faktiske udgiftsniveau i kommunerne. Lovforslaget bør derfor ikke give anledning til en negativ regulering af bloktilskuddet. 

    Kontakt

    Chefkonsulent

    Sara Glahder Lindberg

    Beskæftigelse, Integration & Socialpolitik

    Telefon: +45 3370 3149

    E-mail: sgl@kl.dk