Netværk for RPA og Automatisering
I KL's netværk for RPA og automatisering mødes kollegaer, der alle er involveret i automatiseringen af manuelle processer. Formålet er erfaringsudveksling, vidensdeling og inspiration til at komme i gang med automatiseringen af manuelle arbejdsprocesser.
Målgruppe
Målgruppen for netværket er de medarbejdere i kommunen, som vil være involveret i RPA-projekter. Det kan enten være fagprofessionelle, som står for opsætning og konfigurering af robotterne. Men det kan også være medarbejdere for fagområderne som har et indgående kendskab til it-systemerne på området og samtidig ser noget potentiale i at optimere arbejdsgange.
Opstart
Netværksmøderne består af oplæg udefra, oplæg fra kommuner samt tid til erfaringsudveksling mellem deltagerne.
Netværket mødes 3 gange i alt i løbet af 2020 i hhv. Middelfart 27. august, virtuelt via Teams 6. oktober og i København 26. november.
Prisen for deltagelse i netværket for 2020 er 4.000 kr. pr. deltager.
Informationer om program, tid og sted vil også være tilgængeligt herfra denne side.
Er du interesseret i at deltage i netværket kan du kontakte Anne Kathrine Fjord-Marschall (akf@kl.dk) eller Søren Bregenov-Beyer (sfb@kl.dk).