11. februar 2020
KL kommer med forslag til forbedringer af førtidspensions- og fleksjobreformen
Forslag til forbedring af førtidspensions- og fleksjobreformen
I KL er vi optagede af at få skabt forløb, der både kan give afklaring for ledige borgere og gerne hjælpe dem tilbage i beskæftigelse, og samtidig opleves som meningsfulde og værdiskabende.
Forslagene retter sig først og fremmest mod de lovgivningsmæssige rammer, ikke mindst i forhold til ressourceforløbene, men der er også forslag, der i højere grad peger ind mod kommunernes praksis.
Forslagene vil efter vores opfattelse føre til forbedringer af førtidspensions- og fleksjobområdet. Først og fremmest til gavn for borgerne, men også i forhold til at skabe en mere smidig og effektiv administration. Vi vurderer, at der bl.a. er behov for at:
- Drøfte varigheden af ressourceforløbene, så vi sikrer fokuserede og meningsfulde forløb
- Give mulighed for, at rehabiliteringsteamet kan gives beslutnings-kompetence
- Nedbringe ventetiderne i sundhedssystemet, så borgeren hurtigere kan få behandling og afklaring i sin sag
- Give mulighed for at konsultere de læger, som kender borgeren i forvejen og dermed få hurtigere og bedre afklaring for borgeren
- Give borgerne et stærkere incitament til at øge timeantallet i fleksjob
- Ikke at stille firkantede krav om, at borgere i små fleksjob skal gå op i tid, men at holde fokus på, at de kan være en del af arbejdsfællesskabet