25. april 2014

Her er medlemmerne af KL's seks udvalg

Medlemmerne til KL’s Arbejdsmarkeds- og Erhvervsudvalg, Børne- og Kulturudvalg, Internationale Udvalg, Løn- og Personaleudvalg, Social- og Sundhedsudvalg og Teknik- og Miljøudvalg er nu valgt.

Læs mere om udvalgsstrukturen i KL's udvalg for valgperioden 2014-2018 her.

KL’s Arbejdsmarkeds- og Erhvervsudvalg:

Formand Thomas Kastrup Larsen (S), Aalborg

Næstformand: Preben Andersen (DF), Skive

Leon Sebbelin (R), Rebild

Steen Møller (K), Odense

Søren Kjærsgaard (V), Holbæk

Bünyamin Simsek (V), Aarhus

Per Clausen (Enh.), Aalborg

Mikkel Dragmose-Hansen (SF), Middelfart

Carsten Rasmussen (S), Næstved

KL’s Børne- og Kulturudvalg:

Formand Anna Mee Allerslev (R), København

Næstformand Rikke Lauritzen (Enh.), København

Danni Olsen (DF), Albertslund

Kim Valentin (V), Gribskov

Benedikte Kiær (K), Helsingør

Jane Jegind (V), Odense

Lis Tribler (S), Slagelse

Mette Nielsen (S), Viborg

Jacob Bjerregaard (S), Fredericia

KL’s Internationale Udvalg:

Formand Jens Ive (V), Rudersdal

Næstformand Eri Nielsen (A), Rødovre

Per Nørhave (O)), Ringsted

Søren Pape Poulsen (C), Viborg

Henrik Brade Johansen (R), Lyngby-Taarbæk

Erik Flyvholm (V), Lemvig

Lotte Cederskjold (S), Aarhus

Per Bødker Andersen (S), Kolding

Jens Christian Gjesing (S), Haderslev

KL’s Løn- og Personaleudvalg:

Formand Michael Ziegler (K), Høje-Taastrup

Næstformand Steen Christiansen (S), Albertslund

Ib Poulsen (DF), Thisted

Emrah Tuncer (R), Holbæk

Mette Touborg (SF), Lejre

Laurids Rudebech (V), Tønder

Morten Kabell (Enh.), København

Thomas Gyldal Petersen (S), Herlev

Jonas Bjørn Jensen (S), København

KL’ Social- og Sundhedsudvalg:

Formand Thomas Adelskov (S), Odsherredrg

Næstformand Anne Møllegaard Mortensen (DF), Faaborg-Midtfyn

Ole Glahn (R), Kalundborg

Hans Ejnar Bertelsen (V), Morsø

Kirsten Terkildsen (V), Hedensted

Ninna Thomsen (SF), København

H. C. Østerby (S), Holstebro

Mai-Britt Iversen (S), Aalborg

Henrik Appel Esbersen (S), København

KL’s Teknik- og Miljøudvalg:

Formand Jørn Pedersen (V), Kolding

Næstformand Peter Sørensen (S), Horsens

Jesper Kiel (Enh.), Svendborg

Torben Hansen (S), Randers

Birgit Hansen (S), Frederikshavn

Steen Dahlstrøm (S), Middelfart

Tommy Eggers (DF), Aalborg

Carsten Kissmeyer (V), Ikast-Brande

Daniel Nyboe Andersen (R), Aalborg

YDERLIGERE MATERIALE

  • Udvalgsstrukturen i KL i valgperioden 2014-2018