Forebyggelse af urininkontinens hos ældre
Baggrund for temadagen
Sundhedsstyrelsen lancerede i februar 2021 publikationen ”Forebyggelse af urininkontinens hos ældre”. Her viser tallene, at op mod 500.000 danskere lider af urininkontinens, og blandt kvinder over 75 år oplever 50 % at have udfordringer. Urininkontinens kan forebygges, opspores og begrænses, og i det arbejde spiller kommunen en vigtig rolle. Temaeftermiddagene satte fokus på, hvordan forskellige kommunale aktører arbejder med at forebygge, opspore og begrænse urininkontinens.
Formål og målgruppe
Formålet med temaeftermiddagene og webinaret var at give de deltagende kommuner inspiration til, samt mulighed for at dele erfaringer med at organisere og understøtte, at urininkontinens forebygges, opspores og begrænses.
Temadagene var målrettet ledere, planlæggere og fagpersoner i kommunale sundheds- og træningscentre på ældreområdet, herunder de forebyggende medarbejdere samt øvrige nøglemedarbejdere, der arbejder med urininkontinensområdet.
Indhold
- Et fagligt oplæg, der satte fokus på årsager og tegn på urininkontinens, på, hvad der kan forebygges samt hvordan, og på, hvornår der er behov for nærmere udredning. Oplægget kom også ind på de sociale konsekvenser af urininkontinens, herunder betydningen for livskvalitet, stigma og ensomhed
- Oplæg fra en kommune, der har gode erfaringer med at arbejde systematisk med forebyggelse, opsporing og træning til ældre med urininkontinens
- Erfaringsudveksling mellem de deltagende kommuner om, hvordan de arbejder med at forebygge urininkontinens og overvejelser om, hvordan indsatsen kan styrkes
Materialer fra dagen
På nedenstående temadag var der oplæg fra:
- Frank Schmidt, speciallæge i urologi, Aarhus Universitetshospital Skejby
- Helle Skøtt og Dorthe Haskaj, Kontinensklinikken Randers Kommune
På nedenstående temadag var der oplæg fra:
- Vibeke Weltz, overlæge i urogynækologi Herlev Hospital
- Marianne Berthelsen, Inkontinenskoordinator og uroterapeut, Frederiksberg
Kommune
På nedenstående webinar var der oplæg fra:
- Frank Schmidt, speciallæge i urologi, Aarhus Universitetshospital Skejby
- Marianne Berthelsen, Inkontinenskoordinator og uroterapeut, Frederiksberg
Kommune
- Helle Skøtt og Dorthe Haskaj, Kontinensklinikken Randers Kommune
Link til Sundhedsstyrelsens materialer
https://www.sst.dk/da/viden/aeldre/forebyggelse-blandt-aeldre/inkontinens