Ny bruger?

Sekundær navigation

Indhold

08.11.11 11:00

Søg penge til jeres trivselsprojekt og kom vellykket ”fra måling til handling”

KL og KTO udlodder mellem 10.000–40.000 kr. til arbejdspladsers indsats for en bedre trivsel.

Erfaringer og undersøgelser viser, at mange arbejdspladser går i stå, når resultaterne fra en trivselsmåling skal omsættes til handling. Andre gange bliver der udarbejdet handlingsplaner, som af forskellige årsager ikke blevet gennemført.

Kan I genkendende jer selv i ovenstående, eller har I af andre grunde brug for et rygstød til at komme videre med opfølgningen på jeres trivselsmåling? Kan I beskrive, hvad I vil gøre for at sikre en god proces med at komme fra måling til handling? Så kan I søge støtte til jeres indsats.

I skal søge senest den 7. december 2011. 

Læs mere om projektet i folderen ”Veje til trivsel – fra måling til handling” her på siden og find ansøgningsskemaet på www.personaleweb.dk/vejetiltrivsel.

KL og KTO udarbejder, med udgangspunkt i de deltagende arbejdspladsers erfaringer, en publikation, der kan inspirere og give gode råd til andre arbejdspladser.

Yderligere materiale

Se også

Luk vindue

Tip en ven

Tip en ven

Felter med (*) skal udfyldes