I forbindelse med projekt Ungdomsuddannelse til alle har Næstved Byråd nedsat et særligt politisk ad hoc udvalg. Udvalget er sammensat af repræsentanter fra de tre eksisterende udvalg, hvis ansvarsområde omhandler de unge i relation til enten uddannelse eller arbejde.
Ifølge formand John Lauritzen har Byrådet dermed tilkendegivet, at ungdomsuddannelse til de unge er et område som Næstved kommune vægter meget højt: ”Udvalget medvirker til at sikre sammenhæng og samarbejde mellem uddannelsesområdet og arbejdsmarkedsområdet i Næstved til gavn for de unge mennesker. Det er vigtigt at vi tænker ungdomsuddannelse, når vi har en ung uden uddannelse og ikke bare finder et midlertidigt job til den unge. Vi skal tænke i mere langsigtede løsninger”. Det nye udvalg skal bl.a. forholde sig mere konkret til indsatsområderne i projektet, herunder prioriteringen i forhold til budget 2009. Udvalget har til formål at fungere som et forberedende og rådgivende organ for Byrådet.
Børne- og Kulturdirektør Per B. Christensen er stolt over at Næstved Kommune har prioriteret at nedsætte et udvalg på dette område som den eneste af de 17 kommuner der deltager i projektet på landsplan. ”At de unge får en ungdomsuddannelse er vigtigt for de unge selv, for deres fremtidsmuligheder og levestandard. Uddannelse giver en mulighed for tilknytning til arbejdsmarkedet - også på længere sigt, når det ikke er så let at finde arbejde, som det er tilfældet i dag”, siger Per B. Christensen.
Yderligere oplysninger om udvalget kan indhentes hos Børne- og Kulturdirektør Per B. Christensen, Næstved Kommune, tlf. 5588 5588.