Ny bruger?

Sekundær navigation

Indhold

12.12.11 09:21

Indbydelse til tema arrangement - Revision af social- og sundhedsuddannelsen

I foråret 2012 afholder KL 5 regionale tema arrangementer for kommunale SOSU uddannelseskonsulenter og uddannelseskoordinatorer.

Formålet med arrangementerne er at orientere om baggrunden for den reviderede social- og sundhedsuddannelse, samt ikke mindst sætte ord og eksempler på den reviderede uddannelse. Formen for arrangementerne vil være en blanding af oplæg og dialog.

5 kommuner vil være vært for arrangementerne og der vil blive opkrævet et beskedent deltagergebyr på 150 kr., der dækker forplejning. Lokalerne vil være af forskellig størrelse, hvorfor der på nogle arrangementer vil være begrænsede deltagerantal. Det vil blive vægtet, at flest mulig kommuner kan deltage i dagen, hvor hver kommune max kan booke to pladser.

Tilmelding til tema arrangementerne kan ske her.

Luk vindue

Tip en ven

Tip en ven

Felter med (*) skal udfyldes