Ny bruger?

Sekundær navigation

Indhold

06.02.07 12:22

Ændret den 31.05.09

Comenius – internationale projekter på folkeskoleniveau

EU's Comenius-program har til formål at fremme internationaliseringen og det tværnationale samarbejde mellem folkeskoler og ungdomsuddannelser. Programmet løber over årene 2007-2013.

Formål med støtteordningen

Mange skoler ønsker at give undervisningen en international dimension. Formålet er at ruste eleverne med færdigheder og egenskaber, der gør dem i stand til at begå sig i globaliseringens tidsalder.

Den internationalt orienterede skole er typisk engageret i mange forskellige aktiviteter, bl.a. internationalt samarbejde, viden om andre lande, andre kulturer og samfundsformer og sprogundervisning.

I alt 33 lande deltager i Comenius-programmet. Det er de 27 EU-medlemslande, Tyrkiet, Norge, Island, Kroatien, Schweiz og Liechtenstein. Grønlandske skoler deltager i programmet på samme betingelser som danske skoler.

Målgruppe – hvem kan søge? 

Comenius retter sig mod folkeskoler, gymnasier og erhvervsskoler.

Hvilke aktiviteter gives der støtte til?

Under Comenius er der syv forskellige projekttyper:

Comenius skolepartnerskab. Etablering af partnerskaber mellem skoler, klasser og lærere. Den ene type partnerskab er et samarbejde mellem skoler, der dels omfatter klassesamarbejde dels udviklingsaktiviteter – det forudsætter minimum tre samarbejdspartnere fra tre lande. Den anden type handler om to skoler (to klasser eller grupper), der samarbejder om et tema og undervejs i forløbet besøger hinanden i minimum ti dage plus rejsen.

Comenius Regio. Kommuner og regioner kan søge tilskud til bilaterale 2-årige transnationale samarbejder, der omfatter forskellige aktører med relation til grundskole eller ungdomsuddannelse.

Comenius forberedende besøg. I forbindelse med forberedelsen af projektet og før ansøgningen indsendes, kan skolerne søge om tilskud til ét forberedende besøg. En eller to personer fra hver skole mødes og arbejder sammen for at aftale emner, målsætninger, metoder, tidsplan og forventede resultater af projektet.

Comenius kontaktseminar. En god måde at finde samarbejdspartnere på er at deltage i et kontaktseminar, hvor lærere og ledere fra skoler i flere lande mødes. Som regel deltager omkring 35-50 lærere/ledere, der alle er interesserede i at komme i gang med et skolepartnerskab.

Comenius efteruddannelse. Støtte til efteruddannelse af undervisere. Alle, der underviser – uanset fag – eller er beskæftiget med udvikling af pædagogiske aspekter i folkeskoler, privatskoler, efterskoler, kostskoler, specialskoler, gymnasier eller erhvervsskoler, kan søge om tilskud til efteruddannelse i udlandet. Der gives tilskud til kurser i udlandet af 1-4 ugers varighed.

Comenius sprogassistent. Undervisning i fremmedsprog under sprogassistent-ordningen. En sprogstuderende eller nyuddannet sproglærer kan få tilskud til at arbejde i 3-8 måneder som sprogassistent i et andet europæisk land. Ordningen går begge veje – det vil sige, at danske skoler kan få besøg af en udenlandsk sproglærer, ligesom sprogstuderende eller nyuddannede sproglærere fra Danmark kan komme nogle måneder til udlandet og undervise.

eTwinning. eTwinning er en aktion under Comenius-programmet, der giver mulighed for webbaseret, internationalt samarbejde, partnersøgning, deling af lærerressourcer mm.

Comenius lærerudviklingsprojekter. Lærerudviklingsprojekter handler om samarbejde mellem forskellige institutioner med ansvar for lærernes grunduddannelse eller efter- og videreuddannelse af lærere. Det kan være universiteter og seminarier, men også andre organisationer og centre som beskæftiger sig med eller udbyder de nævnte uddannelser. Der skal indgå mindst tre forskellige lande i et projekt.

Comenius netværksprojekter. Et netværksprojekt er et godkendt, stort centralt projekt under Comenius. Projekterne er treårige, og der arbejdes med et fastlagt tema. Netværkene har til opgave at samle skoler og institutioner til tematiske konferencer og seminarer mhp. udveksling af erfaringer og spredning af resultater.

Finansiering

EU's medfinansiering varierer fra projekttype til projekttype. Man skal dog altid være indstillet på selv at medfinansiere en del af projektet.

Ansøgningsfrister

Oplysninger om deadlines til de forskellige projekttyper under Comenius fås på hjemmesiden nedenfor.

Yderligere information

Styrelsen for Universiteter og Internationalisering er dansk kontaktpunkt på Comenius og kan kontaktes på følgende adresse:

Styrelsen for Universiteter og Internationalisering
Bredgade 36
1260 København K.
Tlf. 33 95 70 00
Fax 33 95 70 01
Hjemmeside
www.iu.dk/programmer-og-tilskud/europa/livslang-laering/comenius  

Styrelsen for International Uddannelse har en særlig e-mail adresse for henvendelser om Comenius:
comenius@iu.dk

Luk vindue

Tip en ven

Tip en ven

Felter med (*) skal udfyldes