Ny bruger?

Sekundær navigation

Indhold

25.08.11 12:00

Syge- og Barseldagpenge

KLE 32.30

Her finder du blanketter i KL's licensblanketordning.

Privatpersoner og virksomheder anbefales at bruge henholdsvis borger.dk og virk.dk, alternativt egen kommunes hjemmeside, som indgang til blanketter, da kommunerne via de fællesoffentlige portaler og egne hjemmesider tilbyder mere dynamiske løsninger.

Er du blevet omdirigeret til KL's hjemmeside fra en af disse hjemmesider, skyldes det evt. tekniske problemer på disse, og du kan da anvende KL's udgave af blanketterne.

Spørgsmål
Privatpersoner og virksomheder skal rette spørgsmål om blanketterne og sagsbehandlingen direkte til egen kommune.

Kommunale sagsbehandlere med spørgsmål til blanketterne kan skrive til: KLBlanketgruppe@kl.dk. Husk at angive KLE nr. (evt. KLJ nr.) og blanketid. (fx NR 200A).

 

Graviditet, barsel, adoption og syge børn

Sygdom

"Mulighedserklæring" kan findes på Arbejdsmarkedsstyrelsens hjemmeside. 

NemRefusion

Efter d. 1. september 2011 er papirblanketter ikke længere at betragte som en lovmedholdelig indberetningsmåde. KL har derfor udarbejdet breve hhv. afslagsbreve til brug for kommunerne, skulle disse modtage anmeldelser eller anmodninger via papirblanketter.

De nye breve er navngivet NR i stedet for DP og nummereret svarende til de gamle papirblanketter. Således skal NR 201 og NR 401 anvendes, hvis der modtages papirblanketter DP 201 og DP 401.

 

Særlige undtagelser

I enkelte tilfælde er det ikke muligt at benytte NemRefusion til indberetning. Det gælder fx konkursramte virksomheder eller nyuddannede uden arbejdsgiver. Til brug i disse særlige situationer har KL udarbejdet tre blanketter:

  • NR 004 – Anmodning om sygedagpenge
  • NR 008 – Anmodning om barselsdagpenge
  • NR 012 – Anmodning om dagpenge ved pasning af alvorligt sygt barn

Disse er tilsendt kommunerne per mail med tilhørende vejledning d. 7. september 2011.

Luk vindue

Tip en ven

Tip en ven

Felter med (*) skal udfyldes