Det er positivt, at ordningen kan kombineres med tilskud til fastholdelse af vådområder. Det kan give problemer at ordningen som noget nyt kan konkurrere med Natura 2000-ordningen, hvorved kommunernes Natura 2000-implementering vanskeliggøres
Det er positivt at programteksten nu er ændret, således at ordningen kan kombineres med tilskud til fastholdelse af vådområder – idet det giver lodsejere større motivation til at indgå aftaler om etablering af vådområder.
Det kan give problemer, at udkastet som noget nyt giver mulighed for tilskud indenfor Natura 2000-områder, idet ordningen kan komme til at konkurrere med Natura 2000-ordningen om tilskuds til pleje af græs- og naturarealer. Det kan betyde, at det bliver vanskelige for projektmagere og kommuner at etablere større fælles græsningsprojekter over en 5-årig periode i regi af sidstnævnte ordning. I så fald vil det vanskeliggøre kommunernes Natura 2000-implementering – idet 1-årige aftaler vanskeligt harmonerer med kravene i Natura 2000-planerne med sigte på en varig sikring af naturarealerne.
Hele høringssvaret findes i filen til højre.