Ny bruger?

Sekundær navigation

Indhold

20.02.08 08:42

Ændret den 31.05.09

Aftale mellem kommuner og apoteker om retningslinjer for anvendelse af helbredstillægsoplysninger

Overførslen af kommunernes oplysninger om helbredstillæg til Tilskudsregisteret (CTR) har affødt et behov for at præcisere retningslinjerne for afregning og betaling mellem kommuner og apoteker i den eksisterende samarbejdsaftale mellem KL og Apotekerforeningen. Det skriver KL i denne Administrative information til pensionsafdelingen, social- og sundhedsforvaltningen og pleje- og omsorgsafdelingen.(2017)

I maj 2007 begyndte KMD at overføre kommunernes oplysninger om hel­bredstillæg til pensionister til CTR i samarbejde med Lægemiddelstyrelsen. Apotekernes IT-leverandører sørgede på samme tid for implementering i apotekssystemerne, således at apotekerne fra dette tidspunkt kunne beregne helbredstillæg på grundlag af oplysningerne i CTR og ikke som tidligere på grundlag af helbredstillægsoplysninger modtaget ved årsskiftet.

Overførsel af helbredstillægsoplysningerne til CTR betyder, at apoteket modtager nyoprettelser og ændringer løbende i CTR, og der vil kun fore­komme ændringer, såfremt der er forandringer i en persons oplysninger i forhold til det tidligere indberettede.

For at sikre klare retningslinjer for afregning og betaling mellem kommuner og apoteker, har Apotekerforeningen og KL indgået en aftale, der inde­bærer følgende:

At apotekerne formidler helbredstillæg ifølge de oplysninger, der er til­gængelige for apoteket i CTR. I tilfælde hvor apoteket ikke kan opnå kontakt til CTR, anvender apoteket de sidst kendte oplysninger om pen­sionistens tilskudssaldo og helbredstillægsprocent.

At apotekssystemerne automatisk henter de pågældende oplysninger, som på samme måde anvendes i forbindelse med beregning af regions­tilskuddet.

Aftalen om retningslinjer for ydelse af helbredstillæg er indarbejdet som pkt. 11. i vedlagte Fortolkningsbilag til Samarbejdsaftale om fakturering og afregning af tilskud til lægemidler m.v. til borgere mellem KL og Danmarks Apotekerforening.

Hvis du vil vide mere

Det reviderede fortolkningsbilag til samarbejdsaftalen vedlægges. Bilaget findes også på KL’s hjemmeside www.kl.dk

Kontaktperson i KL

Yderligere oplysninger vedrørende denne informationsskrivelse kan fås ved henvendelse til konsulent Thilde Lydiksen, tlf.nr. 33 70 38 52 eller e-mail thu@kl.dk.

Med venlig hilsen

Peter Gorm Hansen                                Peter Kjærsgaard Pedersen

Yderligere materiale

Luk vindue

Tip en ven

Tip en ven

Felter med (*) skal udfyldes