SF vil genvinde borgmesterstolen i Vejle Kommune med byrådsmedlem Lone Myrhøj som borgmesterkandidat. Lone Myrhøj har været medlem af byrådet siden 2010.
På SF’s medlemsmøde forleden aften blev 31-årige Lone Myrhøj valgt som borgmesterkandidat til kommunalvalget næste år.
Lone Myrhøj har været medlem af SF siden 1998, og har siden 2010 været medlem af byrådet i Vejle Kommune, hvor hun i dag har plads i kommunens Voksenudvalg, Kultur- og Borgerserviceudvalg samt i Økonomiudvalget. Siden januar i år har hun også været gruppeformand for SF’s fem mand store gruppe i Vejle Byråd.
”Jeg brænder for at gøre Vejle Kommune til et endnu bedre sted at være borger og føler mig klar til at kæmpe videre for mest mulig sund rød fornuft. Jeg har en drøm om, at SF igen skal sætte sig i borgmesterstolen i Vejle Kommune, og når det lykkes, vil borgerne kunne se en stærkere prioritering af bl.a. forebyggelses- og socialområdet samt øget indsats inden for miljø og klima,” siger Lone Myrhøj.
Lone Myrhøj er uddannet international socialrådgiver og arbejder ved et privat botilbud i Skanderborg.