Ny bruger?

Sekundær navigation

Indhold

26.01.12 15:29

Kollektiv trafik - en koordinerende indsats er nødvendig

Koordineringen af den kollektive trafik er helt centralt. MOVIA har fra sommeren 2011 indført en ny bestillerproces i forhold til samarbejdet med kommuner og regioner.

Koordineringen af den kollektive trafik er helt centralt. MOVIA har fra sommeren 2011 indført en ny bestillerproces i forhold til samarbejdet med kommuner og regioner. Målet med bestillerprocessen er at sikre at den årlige trafikbestilling kommer i hus til den rigtige tid og med den rigtige kvalitet.
 
I forhold til den hidtidige proces er det nyt, at MOVIA allerede fra juni måned er i dialog med kommuner og regioner - og aftaler, hvilke elementer der skal arbejdes med frem mod det efterfølgende års trafikbestilling.

Og at forslag til ændret betjening ligger klar på skitseniveau allerede inden årets udgang til en første politisk vurdering. Det giver mulighed for drøftelser på tværs mellem kommuner/regioner, inden de endelige politiske beslutninger træffes op til bestillingen 1. maj.

I perioden fra 1. maj og frem mod køreplanskiftet i december modtager MOVIA oplysninger fra DSB om den forventede togbetjening og tilretter de endelige køreplaner, så der opnås de bedst mulige korrespondancer mellem bus og tog.

MOVIA’s bestyrelse besluttede på mødet i december 2011 at udsætte im-plementeringen af de nye regler mod hunde i busserne. For at få lejlighed til at undersøge, om der er alternative løsninger, som imødekommer såvel pas-sagerer med hunde og de passagerer, som ikke bryder sig om hunde.

Luk vindue

Tip en ven

Tip en ven

Felter med (*) skal udfyldes