|
BTP-modellen er gennemgribende ændret. Den nye model er på samme tid både mindre og mere fleksibel end den tidligere model.
Modellen er mindre fleksibel i forhold til, at der nu lægges op til, at modellen bruges til at beregne resultaterne fra en stikprøveundersøgelse, som følger et forholdsvist fastlagt undersøgelsesdesign. KL har udviklet et standardregistreringsskema, som i praksis har vist sig at indeholde en dækkende beskrivelse af tidsanvendelsen for medarbejdere på ældreområdet. Det forudsættes, at kommunen anvender skemaet – evt. med visse justeringer – til tidsregisteringen, og efterfølgende indtaster og bearbejder resultaterne i modellen.
Til gengæld er modellen så mere fleksibel i forhold til, at det er blevet lettere at analysere resultaterne.
Som standardoutput får man dels brugertidsprocenter og antal leverede timer på de lovpligtige ydelseskategorier praktisk hjælp, personlig pleje i hverdagstimer og personlig pleje på øvrige tidspunkter. Disse oplysninger kan anvendes direkte i Timeprismodellen.
Herudover får man som standard en detaljeret oversigt over tidsanvendelsen på de enkelte tidskategorier i de forskellige områder, der indgår i undersøgelsen. At undersøgelsesdesignet er forholdsvist fastlagt indebærer endvidere, at man lettere vil kunne sammenligne sine resultater med andre kommuner, som har lavet lignende opgørelser.
De bagvedliggende beregninger er ”åbne”, hvilket vil sige, at man i kommunen vil kunne tilpasse modellen til eget brug. Har man i kommunen et vist kendskab til såkaldte Pivot-tabeller i Excel, er det muligt at lave ret detaljerede sammenligninger på enkelte tidskategorier for medarbejdertyper, distrikter og områder mv.
Det er selvfølgelig muligt at bede KL om at analysere på stikprøveresultatet, herunder sammenligne med andre kommuner, som en konsulentydelse. Hvis det ønskes, tilbyder KL også at forestå hele undersøgelsen samt afrapporttering på konsulentbasis. |