Indhold

21.03.18 22:50

Medlemmerne af KL’s udvalg på plads

Medlemmerne af KL’s udvalg på plads

KL's 8 udvalg spiller en central rolle i KL, da det er udvalgenes opgave at rådgive bestyrelsen inden for hver deres ressortområde. Foto: Colourbox.com

På KL’s repræsentantskabsmøde onsdag er medlemmerne af KL’s 8 udvalg blevet valgt.

I valgperioden 2018-2022 har KL 8 udvalg. De spiller en central rolle i KL, da det er udvalgenes opgave at rådgive bestyrelsen inden for hver deres ressortområde.

På KL’s topmøde i starten af marts blev formænd og næstformænd for de 8 udvalg valgt. Og onsdag har KL’s repræsentantskab så udpeget de øvrige 7 medlemmer af udvalgene.

Hvert udvalg består således af ni medlemmer. Kun medlemmer af en kommunalbestyrelse kan være medlem af de politiske udvalg i KL.

De nye udvalg har deres første møde i løbet af april.

Arbejdsmarkeds- og Borgerserviceudvalg

  • Formand: Thomas Kastrup-Larsen (A), Aalborg Kommune
  • Næstformand: Carl Christian Ebbesen (O), Københavns Kommune
  • Winni Grosbøl (A), Bornholms Kommune
  • Jan Petersen (A), Norddjurs Kommune
  • Mikkel Dragmose-Hansen (F), Middelfart Kommune
  • Thor Temte (Ø), Næstved Kommune
  • Klavs Norup Lauridsen (C), Kerteminde Kommune
  • Jane Jegind (V), Odense Kommune
  • Steen Vindum (V), Silkeborg Kommune

Børne- og Undervisningsudvalg

  • Formand: Thomas Gyldal Petersen (A), Herlev Kommune
  • Næstformand: Jens Ive (V), Rudersdal Kommune
  • Jørgen Gaarde (A), Skanderborg Kommune
  • Camilla Fabricius (A), Aarhus Kommune
  • Knud Erik Hansen (A), Faxe Kommune
  • Thomas Medom (F), Aarhus Kommune
  • Anne Marie Geisler Andersen (B), Esbjerg Kommune
  • Sofia Osmani (C), Lyngby-Taarbæk Kommune
  • Flemming Nørgaard (V), Favrskov Kommune

Internationalt udvalg

  • Formand: Erik Flyvholm (V), Lemvig Kommune
  • Næstformand: Kirstine Bille (F), Syddjurs Kommune
  • Kirsten Jensen (A), Hillerød Kommune
  • Per Bødker Andersen (A), Kolding Kommune
  • Jens Christian Gjesing (A), Haderslev Kommune
  • Per Nørhave (O), Ringsted Kommune
  • Karen Melchior (B), Københavns Kommune
  • Jens Ive (V), Rudersdal Kommune
  • Anders Rosenstand Laugesen (V), Skanderborg Kommune

Kultur-, Erhverv- og Planudvalg

  • Formand: Leon Sebbelin (B), Rebild Kommune
  • Næstformand: Jesper Kiel (Ø), Svendborg Kommune
  • Helle Adelborg (A), Hvidovre Kommune
  • H.C. Østerby (A), Holstebro Kommune
  • Peter Rahbæk Juel (A), Odense Kommune
  • Per Flor (A), Ringsted Kommune
  • Jørn Pedersen (V), Kolding Kommune
  • Ib Lauritsen (V), Ikast-Brande Kommune
  • Hans Ejner Bertelsen (V), Morsø Kommune

Løn- og Personaleudvalg

  • Formand: Michael Ziegler (C), Høje-Taastrup Kommune
  • Næstformand: Steen Christiansen (A), Albertslund Kommune
  • Arne Boelt (A), Hjørring Kommune
  • Jesper Christensen (A), Københavns Kommune
  • Thyge Enevoldsen (Ø), Frederiksberg Kommune
  • Preben Andersen (O), Skive Kommune
  • John Schmidt Andersen (V), Frederikssund Kommune
  • Henrik Hvidesten (V), Ringsted Kommune
  • Jesper Frost Rasmussen (V), Esbjerg Kommune

Miljø- og Forsyningsudvalg

  • Formand: Jacob Bjerregaard (A), Fredericia Kommune
  • Næstformand: Kenneth Muhs (V), Nyborg Kommune
  • Trine Græse (A), Gladsaxe Kommune
  • Johannes Lundsfryd Jensen (A), Middelfart Kommune
  • Bo Abildgaard (A), Guldborgsund Kommune
  • Eva Borchorst Mejnertz (B), Aarhus Kommune
  • Annette Mosegaard (C), Ikast-Brande Kommune
  • Thomas Andresen (V), Aabenraa Kommune
  • Bünyamin Simsek (V), Aarhus Kommune

Socialudvalg

  • Formand: Joy Mogensen (A), Roskilde Kommune
  • Næstformand: Ulrik Wilbek (V), Viborg Kommune
  • Allan S. Andersen (A), Tårnby Kommune
  • Niels Viggo Lynghøj (A), Struer Kommune
  • Charlotte Broman Mølbæk (F), Randers Kommune
  • Lene Fruelund (Ø), Silkeborg Kommune
  • Per Kjersgaard Bragt (O), Læsø Kommune
  • Erik Buhl (V), Varde Kommune
  • John Engelhardt (V), Glostrup Kommune

Sundheds- og Ældreudvalg

  • Formand: Jette Skive (O), Aarhus Kommune
  • Næstformand: Peter Sørensen (A), Horsens Kommune
  • Kristian Hegaard (B), Fredensborg Kommune
  • Pernille Beckmann (V), Greve Kommune
  • Jens Kristian Hedegaard (V), Holstebro Kommune
  • Mads Duedahl (V), Aalborg Kommune
  • Nuuradiin S. Hussein (A), Aalborg Kommune
  • Sisse Marie Welling (F), København Kommune
  • Per Clausen (Ø), Aalborg Kommune

Yderligere materiale

Se også

Annonce

Annonce

Annonce