Indhold

kl.dk > Fagområder > Kultur og fritid > Flere kommuner uden folkeoplysningsudvalg

Oprettet den 15.02.10

Flere kommuner uden folkeoplysningsudvalg

Ca. 1/4 af kommunerne har valgt ikke at nedsætte et folkeoplysningsudvalg i den kommende valgperiode.

KL har indhentet oplysninger om, hvilke kommuner der har valgt at nedsætte et folkeoplysningsudvalg i den forrige og i den kommende valgperiode. Der er fortsat 5 kommuner, hvor spørgsmålet om et folkeoplysningsudvalg eller ej i 2010-13 er uafklaret.

Undersøgelsen viser bl.a., at (foreløbig) 24 kommuner har valgt ikke at nedsætte et folkeoplysningsudvalg i den kommende valgperiode. Det er betydeligt flere end de 16 kommuner, der ikke havde et folkeoplysningsudvalg i forrige valgperiode.

Kommunerne uden folkeoplysningsudvalg har typisk valgt i stedet af have brugerindflydelsen direkte via møder mellem det pågældende stående udvalg og foreninger og aftenskoler.

Der henvises til vedlagte kommuneoversigt.

 






KL , Weidekampsgade 10 , Postboks 3370 , 2300 København S , tlf. 3370 3370 , email kl@kl.dk , Om hjemmesiden

Luk vindue

Tip en ven

Tip en ven

Felter med (*) skal udfyldes