Ny bruger?

Sekundær navigation

Indhold

16.03.10 15:15

Ændret den 17.03.10

Strategisk kommunikationsplanlægning

I skal til at planlægge kommunikationen i forbindelse med en større forandring internt i organisationen – eller måske et større byudviklingsprojekt. I projekterne er mange interessenter, budskaber og afsendere. Hvad gør I?

KL hjælper med kommunikationsstrategi, handleplan og gennemførsel

Strategisk kommunikationsplanlægning har stor betydning for den administrative og politiske ledelses gennemslagskraft, når nye skibe sættes i søen. Derfor er det helt centralt at få systematiseret og taget stilling til, hvordan kommunikationen bedst tilrettelægges internt som eksternt. Når det handler om at skabe forandringer internt som eksternt i kommunen.

En velgennemtænkt kommunikationsplan kan være med til at sikre nye visioner og udviklingsinitiativer kommer ud over rampen.

KL hjælper med at lave fx kommunikationsstrategi, interessentanalyse og handleplan med gennemslagskraft . KL bistår også med hjælp til at få strategi og handleplan omsat i konkrete kommunikationsaktiviteter og produkter.

Tænk kommunikation med fra starten

Kommunikationen bør med fordel tænkes ind i starten af et projekt. Interessen for kommunikation i projekter begrænser sig almindeligvis til, at der laves en kommunikationsstrategi relativt sent i projektforløbet, når implementeringen skal gennemføres. Dette syn på kommunikation kan let blive for snævert. Kommunikationsopgaven kan med fordel ses som en strategisk opgave tæt forbundet med ledelsesopgaven i projektet. En opgave, som man inden og under projektets begyndelse skal have taget stilling til.

En velforberedt interessentanalyse og kommunikationsstrategi kan foregribe kommunikationsproblemer senere i projektet. Derfor foreslår KL’s konsulenter, at arbejdet med en interessentanalyse og kommunikationsstrategi starter så tidligt som muligt i et projekt.

KL planlægger kommunikation efter devisen:  Information skaber kendskab. Kommunikation forståelse. Dialog motivation. Og involvering handling.

Målgruppe

Ledere og medarbejdere med ansvar for kommunikation i større projekter.

Kontakt

I begyndelsen af marts 2010 oprettede KL et ”rejsehold” af erfarne konsulenter fra KL’s Kontor for Kommunikation og Presse, der rykker ud til kommunerne.

For at høre mere om KL’s bistand til kommunikationsplanlægning, kontakt chefkonsulent Jesper Brieghel fra KL’s Kontor for Kommunikation og Presse, tlf. 2478 6147 eller konsulent Ane Eggert, tlf. 33703873 eller anj@kl.dk

Luk vindue

Tip en ven

Tip en ven

Felter med (*) skal udfyldes