kl.dk > ... > Fokus 2010-2014 > Beskæftigelsesområdet
Beskæftigelsesområdet
De næste fire år skal kommunalbestyrelserne vise, at det var helt rigtigt at samle ansvaret for beskæftigelsen hos kommunerne. Her er der kun en målestok for succes: at demonstrere gode resultater og at få flere i arbejde så hurtigt som muligt.
Læs mere om beskæftigelsesområdet her
Artikler
-
02.11.11
Kommunebenchmark: Hvert år bruger kommunerne samlet set flere hundrede millioner kroner på aktivering af A-dagpengemodtagere. Se her, hvor stor andelen af beskæftigede er 3 måneder efter endt aktivering for de forsikrede ledige i din kommune.
-
03.12.10
I kommunerne er der stor forskel på hvor mange borgere, der er på førtidspension. Det gælder også mellem kommuner med sammenlignelige rammevilkår. Læs her hvordan din kommune klarer sig.
-
03.11.10
Der er brug for en reform af beskæftigelsesindsatsen. I nyt udspil inviterer KL til dialog med alle, der ønsker at sætte borgeren før systemet.