KL, regeringen og danske regioner har offentliggjort den fællesoffentlige digitaliseringsstrategi. I strategien er der flere initiativer på folkeskoleområdet, som kan ses på side 22 og 23.
Det er vigtige initiativer, som parterne er enige om i den fællesoffentlige digitaliseringsstrategi på folkeskoleområdet.
KL udsendte i 2010 Nysyn på folkeskolen. KL’s udspil prioriterer tre vigtige mål for folkeskolen i de kommende 5-10 år: 95 % af en ungdomsårgang skal gennemføre en ungdomsuddannelse, den danske folkeskole skal være blandt de fem bedste i verden og langt færre elever skal fremover skilles ud til specialundervisning.
Folkeskolen skal op i teknologisk gear. It-baseret undervisning, lærernes it-kompetencer samt it-baserede læremidler og læringsmål skal fremme elevernes læring og it-kompetencer. Kun derved bliver danske børn i stand til at klare sig i konkurrencen blandt verdens bedste.
Med den fællesoffentlige digitaliseringsstrategi er der aftalt en ambitiøs indsats:
• støtte til indkøb af digitale læremidler, hvor der er fokus på udvikling af læremidler og distributionen af dem
• adgang til velfungerende it i undervisningen, hvor der er fokus på velfungerende internetadgang og elevernes adgang til pc, tablet computer o.l.
• klare mål for anvendelsen af it og digitale læremidler og læringsmål, hvor der er fokus på målsætning og koblingen mellem læremidler og læringsmål
• forskning i it- baserede læringsformer, hvor der er fokus på viden om, hvordan lærerne mest effektivt kan tilrettelægge og understøtte undervisningen og elevernes læring ved hjælp af digitale læremidler og digitalt baserede læringsforløb. Udviklingen baseres bl.a. på udviklingsarbejder på digitale demonstrationsskoler.
Læs mere om initiativerne i strategien på side 22 -23.
For at understøtte anvendelsen af it i folkeskolen har regeringen og KL aftalt, at der reserveres midler fra Fonden for Velfærdsteknologi på i alt 500 mio. kr. til udmøntning i perioden 2012-2015. Støtte til eksempelvis køb af digitale læremidler i kommunerne forudsætter kommunal medfinansiering mindst svarende til det statslige beløb.
Midlerne indfases med 120 mio. kr. i 2012, 120 mio. kr. i 2013, 130 mio. kr. i 2014 og 130 mio. kr. i 2015. Den nærmere fordeling af midlerne indenfor de strategiske indsatsområder og retningslinjer for at få del i dem fastsættes som led i de løbende drøftelser mellem parterne.