Samarbejdsprojektet ”I folkeskolen lykkes alle børn” er nu gået ind i fase 2. Skolerne har udarbejdet handleplaner og nu gælder det reel forandring i praksis.
Skolernes og kommunernes arbejde
De 13 skoler i projektet er ved at lægge sidste hånd på deres handleplaner for, hvordan flere børn kan komme til at lykkes i folkeskolen. Skolerne arbejder pt. med at planlægge, hvordan de løbende vil evaluere, at deres indsatser giver den ønskede effekt. Her er en evalueringsplan opdelt i flere faser og med tydelige tegn for hvert enkelt mål et godt redskab.
Forvaltningerne i de 8 kommuner er i gang med at udarbejde kommunale handleplaner for at nå 95 % målsætningen. Flere af de deltagende kommuner kobler dette projekt med allerede igangværende projekter.
Handle- og evalueringsplaner er vigtige, men det helt afgørende er jo, at der sker ændringer i praksis – altså i lærernes samvær med børnene.
Forandring i praksis
På vores møde den 3. marts 2010 holdt professor, dr. pæd. Mads Hermansen oplæg om professionel håndtering af forandringsprocesser i undervisning og ledelse – om læringsledelse i praksis.
Mads gav input til, hvad der sker, når man arbejder med at forandre sin praksis som professionel medarbejder, som leder og ikke mindst som organisation:
Hvad er udfordringerne for lærerteamet, når praksis skal ændres?
Professionelt at: 1. kunne rumme mangfoldighed 2. kunne arbejdsdele 3. kunne håndtere forskel i energiniveau, forpligtelse, personlighed og stil 4. kunne håndtere uenighed og konflikt 5. være indholdsorienteret og kunne tåle at få og miste medlemmer uden at gå i spåner 6. kunne mestre den nysgerrige og undersøgende dialog med ledelsen 7. undgå tildækninger og tildækninger af tildækninger – dvs. være ærlig omkring hvad der sker også selvom der er noget som går skidt. |
På lederniveau er det bl.a. en udfordring at kunne facilitere og implementere de ønskede forandringer.
Konsulenter tilknyttet projektet:
Projektleder Anette Aunbirk aau@kl.dk
Konsulent Jan Bjergskov Larsen jla@kl.dk
| I folkeskolen lykkes alle børn’ er et samarbejde, hvor KL har inviteret 13 skoler i 8 kommuner til at sætte fokus på elever, der ikke får et tilstrækkeligt udbytte af folkeskolen. KL’s rolle består i at sætte de udfordringer, skolerne oplever, i spil på tværs af de deltagende kommuner og gennem inddragelse af ny viden fra forskning. Skolerne forpligter sig til at tage initiativ til ny praksis på baggrund af den viden og sparring, de får i projektet. Forvaltningerne forpligter sig til at udarbejde en handleplan for hele kommunen. Den fælles erkendelse er, at det, vi gør, ikke virker godt nok. For mange elever får simpelthen ikke nok ud af at gå i skole." |