Indhold

kl.dk > ... > Uddannelsespolitik > Ungdomsuddannelse til alle

Ungdomsuddannelse til alle

Ca. 20 % af en ungdomsårgang stopper efter folkeskolen, og det er et stort problem, som der fra manges side er et ønske om at gøre noget ved. Derfor har KL og regeringen i fællesskab startet et projekt, som løber frem til 2010. KL og Undervisningsministeriet har udnævnt 17 ”modelkommuner”, der trækker på alle gode kræfter i kommunen for at sikre, at flere unge får en uddannelse. De 17 kommunerne lægger op til tæt samarbejde mellem uddannelsesinstitutioner, vejledere og erhvervsliv - og erfaringerne skal bruges over hele landet.

Nyheder fra KL

  • 09.03.10

    Gratis konference om SÅRBARE UNGE PÅ ERHVERVSUDDANNELSERN

    En del af de elever, som tager en erhvervsrettet ungdomsuddannelse, har psykiske problemer, der påvirker deres uddannelse. Psykiatrifonden inviterer til konference i København og Århus om denne udfordring

  • 09.03.10

    Rambøll evaluering af "Sæt skub i EGU" projektet

    Projektet ”Sæt skub i egu!” er iværksat af Undervisningsministeriet og KL i fællesskab. Projektet havde til formål at øge kvaliteten og udbredelsen af erhvervsgrunduddannelsen (egu) i forbindelse med den seneste lovændring i 2007. Projektet løb frem til udgangen af februar 2010. Projektet koordineres med det fælleskommunale projekt ”Ungdomsuddannelse til alle”.

  • 17.11.09

    Thisted, Morsø og Jammerbugt vil gå fra sort plet til innovativt fyrtårn

    ”En innovativ strategi mod sorte pletter” er et fællesprojekt mellem Thisted, Morsø og Jammerbugt kommuner og uddannelsesinstitutioner. Sammen tager aktørerne udfordringen op for at få flere unge i gang med en uddannelse. Meget bliver allerede gjort i de tre kommuner, men tallene viser, at der er brug for at tænke nyt og anderledes. At få skabt mønsterbrud.

Kommunale eksempler

  • 07.09.09
    Kommunalt eksempel

    Nye UTA-handleplaner

    Listen over UTA-handleplaner opdateret.

  • 18.08.09
    Kommunalt eksempel

    Aabenraa Kommune samler og styrker ungeindsatsen

    Aabenraa Kommune styrker nu sin ungeindsats. Medarbejdere, der arbejder med unge på tværs i organisationen samles, og målet er at få flere unge til at påbegynde og gennemføre en ungdomsuddannelse.

  • 03.07.09
    Kommunalt eksempel

    Politisk Handleplan i Århus

    Århus kommune har vedtaget en politisk handleplan for unge indsatsen.







KL , Weidekampsgade 10 , Postboks 3370 , 2300 København S , tlf. 3370 3370 , email kl@kl.dk , Om hjemmesiden

Luk vindue

Tip en ven

Tip en ven

Felter med (*) skal udfyldes