Ny bruger?

Sekundær navigation

Indhold

22.09.10 10:30

Gode råd i Vejen

Hvordan får man indflydelse på byggeri af kommunens nye rådhus? Hvordan læser man et kommunalt budget? Det var nogle af de spørgsmål, der blev stillet og besvaret ved konferencen for de kommunale handicapråd i Region Syddanmark, tirsdag den 21. september 2010.

Repræsentanter fra 18 ud af regionens 22 kommuner fandt frem til Rødding Centeret i Vejen ved konferencen for kommunale handicapråd i Region Syddanmark, tirsdag den 21. september 2010. Ved konferencen blev følgende emner bl.a. ivrigt diskuteret:

  • Samarbejdet i Handicaprådene – Roller og forventningsafklaring
  • Inklusion af handicappede går begge veje

Dertil kom, at flere af rådsmedlemmerne benyttede konferencen til at efterspørge erfaringer fra andre råd om, hvordan man bedst får indflydelse, mens andre rådsmedlemmer fortalte om deres gode erfaringer, bl.a. i forhold til at deltage i de igangværende prioriteringsdiskussioner i kommunerne.

Vejen Handicapråd og kommune var vært ved konferencen. Konferencen var arrangeret i samarbejde med Danske Handicaporganisationer (DH) og KL. Formålet med konferencen var at styrke handicaprådenes arbejde og samarbejde, samt inspirere til erfaringsudveksling på tværs mellem rådene.

Onsdag den 29. september sendes staffetten videre til Silkeborg Kommune, som er vært for en tilsvarende konference for de kommunale handicapråd i region Midtjylland.

Resten af efteråret afholdes konferencer i de øvrige regioner i Danmark - tilmeld dig og følg med her på siden!

Yderligere materiale

Luk vindue

Tip en ven

Tip en ven

Felter med (*) skal udfyldes