I Assens har man ledelsesmæssigt valgt at arbejde med en integreret forståelse af økonomien som en del af den faglige udvikling på området for udsatte børn og unge. Sagsbehandleren arbejder nu med fokus på, hvad der virker og på, hvordan indsatsen kan nytænkes til gavn for de udsatte børn og unge og deres familier. Det har også bevirket, at området ikke længere er et af problembørnene i kommunens økonomi.
Styring af området for udsatte børn og unge er ikke nogen let opgave. Efterspørgslen stiger, og alle ønsker at forbedre indsatsen over for de udsatte børn og unge og deres familier. Samtidig er kommunernes udgifter de senere år steget markant på området. Men det er sket, uden at folk står i kø for at rose effekten af de stigende udgifter.
Når højere udgifter ikke har løst problemerne, er der god grund til at sætte ekstra fokus på, hvordan man skaber faglig udvikling og tænker nyt i indsatsen inden for den økonomiske ramme. Det handler både om den faglige og økonomiske styring. En styring, der i høj grad kræver faglig ledelse.
Som faglig leder kræver det, at man sætter sig i spidsen for at integrere faglighed og økonomi. At man gør op med et udbredt mantra på området om, at fokus på økonomi står i vejen for at varetage barnets tarv og dermed ikke er en del af fagligheden på området. Et fokus på økonomien handler ikke om, at kommunerne mangler penge. Det handler om, at økonomi naturligvis er en central del af fagligheden og den faglige udvikling af området.
I flere kommuner har de stigende udgifter på området været anledning til at drøfte, hvordan der kan arbejdes anderledes i kommunerne, til at tænke nyt og til at skabe forandring. På den måde anvendes økonomien som et konstruktivt værktøj. For hvis området skal udvikles og indsatsen forbedres, kræver det, at økonomi og faglighed går hånd i hånd.
Det faglige arbejde handler om, hvordan man anvender ressourcerne bedst muligt til at skabe løsninger, der understøtter barnets barnets og familiernes udvikling. Derfor er en væsentlig del af fagligheden på området at tænke i, hvad man får for pengene. Det handler om at have fokus på effekten af indsatsen, på at tænke nyt og vurdere, hvad der virker til gavn for de udsatte børn og unge og deres familier. Det skal den faglige ledelse sætte sig i spidsen for. For styring handler i den grad om ledelse. Faglig ledelse.
Læs mere om, hvad man i Assens Kommune har gjort for at styrke den faglige ledelse og få styr på udgifterne på området for udsatte børn og unge i artiklen "Økonomi og faglighed skal gå hånd i hånd" fra Danske Kommuner nr. 16 i højre side.