Regelforenkling på beskæftigelsesområdet er en del af økonomiaftalen mellem KL og regeringen. Det giver mulighed for at fokusere på at få folk i job, hvilket vækker glæde hos kommunerne og i KL.
En del af økonomiaftalen mellem regeringen og KL er, at der skal ske en regelforenkling inden for beskæftigelsesområdet, som skal frigøre administrative ressourcer, så kommunerne kan bruge mere tid på at få folk i job i stedet for papirarbejde.
Tanken er en større frihed, som gør det muligt at tilpasse forløbet til den enkelte, samtidig med at jobsøgende i højere grad kan tage ejerskab til processen.
Flere års arbejde giver pote
Det glæder formand for KL Erik Nielsen (S), der også var med til at sætte fokus på behovet for regelforenkling, da han var formand for Arbejdsmarkeds – og Erhvervsudvalget i KL.
”I KL har vi i flere år arbejdet for mere regelforenkling på beskæftigelsesområdet, og det er derfor glædeligt, at der med økonomiaftalen bliver sat fokus på dette. Der er behov for, at man måler kommunerne på resultaterne, og i stedet bruger mindre tid på administration, så kommuner kan have yderligere fokus på den egentlig opgave, som er at få folk i job,” siger Erik Nielsen.
Blandt de konkrete initiativer er mere individuelle kontaktforløb, forenklet kontakt mellem a-kasser og jobcentre og bedre muligheder for en sammenhængende indsats overfor borgeren.
Frihed skal give fokus på borgeren
Beskæftigelseschef i Aarhus Kommune Vibeke Jensen fortæller, at hun ser meget positivt på aftalen og tror, at aftalen vil komme alle kommuner til gode.
”Vilkårene i Aarhus er jo ligesom alle andre kommuner. Vi vil få så meget som overhovedet muligt ud af ændringerne, så tiden kan gå med kontakt til borgeren, frem for processuelle krav, hvor nogle virker som om, de ikke har særlig stor betydning for resultatet,” fortæller Vibeke Jensen.
Hun nævner som eksempel, at der tidligere har været meget fokus på rettidighed, hvor kommunerne kunne få bøder eller blive trukket i refusion, hvis de ikke afholdte møder på den rigtige dag. Med regelforenklingerne bliver det mere fleksibelt og giver derved en større frihed.
Vibeke Jensen har svært ved at pege på mangler i økonomiaftalen. Ifølge hende er det centrale, at der vil blive mere tid til borgeren og færre krav til administrationen.
”Det betyder, at man skal have tillid til den lokale omsætning af lovgivning og tillid til den lokale faglighed og dømmekraft. At det er den vej, vi nu går, er det signal, der for mig står mellem linjerne,” siger Vibeke Jensen.
Se yderligere i notat om økonomiaftalen på beskæftigelsesområdet nedenfor.