Indhold

kl.dk > Fagområder > Beskæftigelse og integration > 55 mio. kr. i jobbonus til aktiveringsfirmaer for ingenting

Oprettet den 30.06.10

55 mio. kr. i jobbonus til aktiveringsfirmaer for ingenting

Mens sparekniven er fremme, så har regeringen indført en ordning, hvor private aktiveringsfirmaer kan hente 55 mio. kr. i bonusbetaling fra de offentlige kasser for at skaffe job til tusindvis af ledige akademikere, der alligevel selv ville finde job.

”Det er et grelt eksempel på ufatteligt spild af offentlige midler. Det er jo vanvid, at ledige, som vi ved selv hurtigt vil finde job, sendes til anden aktør, som så høster bonus, når den ledige alligevel ved egen hjælp kommer i job. Det er endnu mere vanvid, at kommunerne er tvunget til at bruge de private aktører, og derfor også tvunget til at betale en del af bonussen”, siger Erik Nielsen, formand for KL’s Arbejdsmarkeds- og Erhvervsudvalg.

Den offentlige bonusgavebod opstår, fordi nye regler betyder, at fx unge akademikere allerede efter seks ugers ledighed skal overgå fra jobcenteret til en privat aktør. Hvis den unge så begynder i job et par uger efter, får det private firma typisk omkring 10.000 kr. i bonus.

”KL har advaret om, at tidlig masseaktivering af alle nyledige er spild af ressourcer. Det er ikke alle, der har brug for tidlig og intensiv hjælp til at finde job. Ressourcerne skal prioriteres til dem, der har brug for det”, siger Erik Nielsen.

Statistikken fra før man fremrykkede visitation til anden aktør, viser, at langt hovedparten af de ledige akademikere selv finder et job inden for de først 4-6 måneders ledighed helt uden hjælp fra anden aktør.

Akademikernes Centralorganisation har regnet ud, at de tusindvis af akademikere, der alligevel selv finder job, vil koste 55 mio. kr. i bonus for de offentlige kasser.

”KL går helt ind for, at bruge andre aktører, hvor de er bedst og billigst. Det er også godt, at der er bonus, hvis den ledige hjælpes til job. Men det er spild af penge, at der er bonus til andre aktører for alle ledige uanset behov. De penge kunne bruges mere fornuftigt andre steder.  Fx til private aktører, der tager sig af de ledige, der har brug for en ekstra indsats, fordi de faktisk er i fare for at blive langtidsledige”, siger Erik Nielsen.

”De ledige fortjener en ordning, hvor de får en hjælp, der faktisk gør en forskel. Og de private aktører fortjener en ordning, hvor de ikke tvangsfordres med bonus, men i fair konkurrence kan vise, at de er pengene værd”, siger Erik Nielsen.

Yderligere oplysninger, chefkonsulent Ulrik Petersen, tlf. 4013 9110 eller via ulp@kl.dk

 

 





Primær navigation


Sekundær navigation


Ny bruger?|


KL , Weidekampsgade 10 , Postboks 3370 , 2300 København S , tlf. 3370 3370 , email kl@kl.dk , Om hjemmesiden

Luk vindue

Tip en ven

Tip en ven

Felter med (*) skal udfyldes