Indhold

kl.dk > Fagområder > Beskæftigelse og integration > Nytteløst samtalecirkus for langtidssyge

Oprettet den 25.03.10

Nytteløst samtalecirkus for langtidssyge

Arbejdsmarkedsstyrelsen er i gang med at indføre et nytteløst samtalecirkus for de langtidssygemeldte. Det er det klare budskab i et høringssvar, hvor KL er stærkt kritisk over for, at 100.000 ekstra samtaler om året gennemføres som en automatisk, administrativ ændring i en bekendtgørelse.

KL’s høringssvar drejer sig om en bekendtgørelse, der vil indføre en ny matchmodel for sygedagpengemodtagere. Den nye model laver væsentligt om på, hvor ofte sygemeldte skal til opfølgningssamtale i jobcentret.

De nye regler betyder fx, at mennesker, der trods cancer, hjerneblødning eller anden svær sygdom alligevel arbejder delvist, fremover skal til kontrolsamtale hver måned i stedet for som hidtil hvert kvartal. Det er spild af alles tid med 100.000 flere samtaler til sygemeldte, der ikke har gavn af det.

KL mener, det er forkert at flytte fokus fra syge, der er i risiko for at miste deres arbejde til i stedet at sætte fokus på de sygemeldtes aktivitet.

KL har tidligere i et brev til beskæftigelsesministeren protesteret voldsomt mod disse ændringer, der ødelægger de nuværende meget velfungerende regler på sygedagpengeområdet.

Læs KL’s høringssvar i pdf-fil i spalten til højre

Yderligere oplysninger hos KL-konsulent Camilla Treldal Jørgensen på 3370 3829 ctj@kl.dk  eller hos pressekonsulent Vivian Jordansen på 3370 3726 eller mobil 2687 3263





Primær navigation


Sekundær navigation


Ny bruger?|


KL , Weidekampsgade 10 , Postboks 3370 , 2300 København S , tlf. 3370 3370 , email kl@kl.dk , Om hjemmesiden

Luk vindue

Tip en ven

Tip en ven

Felter med (*) skal udfyldes