Indhold

kl.dk > Fagområder > Arbejdsgiver- og lønforhold > Undersøgelse af, hvor mange timer lærerne i folkeskolen underviser

Oprettet den 22.04.10

Undersøgelse af, hvor mange timer lærerne i folkeskolen underviser

KL vil i den kommende uge bede kommunen om at besvare et kortfattet spørgeskema. Spørgeskemaet handler om, hvor mange timer lærerne i kommunens folkeskoler gennemsnitligt underviser.

KL har brug for kommunens hjælp. Vi vil i den kommende uge bede kommunen besvare et kortfattet spørgeskema. Spørgeskemaet handler om, hvor mange timer lærerne i kommunens folkeskoler gennemsnitligt underviser.

 

Konkret beder vi kommunen oplyse det antal undervisningstimer, der er planlagt i gennemsnit pr. fuldtidsansat lærer i lærernes opgaveoversigter/ aktivitetsplaner for skoleåret 2009/2010. Det er vigtigt at være opmærksom på, at spørgsmålene alene handler om, hvor mange timer lærerne er planlagt til at undervise – og ikke det politisk udmeldte timetal eller hvor mange undervisningstimer eleverne modtager.  

 

KL har brug for oplysningerne som led i den almindelige opfølgning på overenskomstforhandlingerne i 2008 og forberedelse af de kommende forhandlinger i 2011. Undersøgelsen er anonym. Ingen kommuner vil blive nævnt ved navn i forbindelse med formidling af resultaterne.

 

KL vil udsende spørgeskemaet elektronisk i den kommende uge til alle direktører/ chefer for kommunernes skolevæsen. Svarfristen vil være 14 dage. 

Hvis du vil vide mere

Hvis du har spørgsmål eller kommentarer til undersøgelsen, er du velkommen til at kontakte følgende kontaktpersoner i KL:

Janne Vinderslev (jai@kl.dk)

Søren Christiansen (svc@kl.dk)

Camilla Vendelboe Hagensen (cvh@kl.dk)





Primær navigation


Sekundær navigation


Ny bruger?|


KL , Weidekampsgade 10 , Postboks 3370 , 2300 København S , tlf. 3370 3370 , email kl@kl.dk , Om hjemmesiden

Luk vindue

Tip en ven

Tip en ven

Felter med (*) skal udfyldes